Farba: modrá
Evidenčné číslo: N2201
Dĺžka (km): 71,7 km
Prevýšenie: 241/211 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: SPORT (stredné) - MTB TRASY
Povrch: asfalt, spevnená cesta, trail, poľná cesta, lesná cesta

Charakteristika:Cesta sv. Cyrila a Metoda spája kultúrne dedičstvo vyše 10 Európskych krajín a tiahne sa rozsiahlym územím naprieč Južnou, Strednou a Východnou Európou. Jej zámerom je priblížiť Veľkomoravskú misiu solúnskych bratov Konštantína (Cyrila) a Metoda v 9. storočí, ktorí položili základ kultúry Slovanských národov.“

Na Slovensku sa v roku 2023 vyznačili dva úseky Cyrilo-metodskej cesty. Jeden z týchto úsekov je i úsek medzi Trnavou a Nitrou v dĺžke 71,7 km.

Druhý značený úsek je medzi lokalitou Jelenie Jamy a obcou Tesáre, vedenie tohto úseku nájdete NA TOMTO ODKAZE.   

Viac informácii o Cyrilo-metodskej trase v plnej dĺžke sa dozviete NA TOMTO ODKAZE.

Popis: Náučná cykloturistická trasa začína v centre mesta Trnava pri Autobusovej stanici na križovatke viacerých cykloturistických trás (trasy č. 82185206). Vedie miestnymi cyklochodníkmi a cyklopruhmi až do Modranky.

V Modranke prechádzame obývanou častou, i spolu so Svätojakubskou cestou, ktorú opúšťame pri futbalovom ihrisku a spevnenými nefrekventovanými cestami sa popretkávame do obce Vlčkovce. Prechádzame nadjazdom ponad D1, prechádzame „Roličkami k Vlčkovciam“ až miestnemu PD. To obídeme chodníčkom popri plote a opäť sa dostávame na nadjazd, tentokrát však ponad R1. Pohľadom sa obzrieme po rýchlo miznúcich autách a spúšťame sa do obce Vlčkovce.

Vlčkovce sú pekná veľká obec, kde určite nie je nedostatok po nejakom tom občerstvení, či oddychu. Trasou pokračujeme v smere do Serede. Obchádzame miestne kukuričné bludisko a pomerne spevnenými cestami sa dostávame k mestu. Na križovatke sa napojíme na významnú Vážsku cyklomagistrálu a regionálnu zelenú značku č. 5211.

Spoločne s Vážskou CM ideme až k VN Kráľová, v plnej dĺžke po hrádzi a teda mimo zóny frekventovanej dopravy. Čaká nás príjemný dlhý úsek rovinatým terénom. Plynule prechádzame z Trnavského kraja do Nitrianskeho kraja. 

Z hrádze odbáčame až v Šali, kde upozorňujeme na frekventovanejší úsek a prechod cez kruhový objazd. Za krátko z tohto úseku odbáčame a pokračujeme do lokality Šala, Duslo.  Následne opäť poľné a spevnené cestičky, ktoré nás odvedú do Močenku, prejdeme centrom až vinohradníckej oblasti.

Tu začína najzaujímavejší úsek trasy a to prechod miestnymi lesíkmi popri poliach. Trasa ide peknými singletrailami, o ktoré sa starajú miestny nadšenci. Takýmto prostredím sa dostávame až do mestskej časti Nitra – Klokočina. Cyklochodníkmi a bezpečným koridorom prechádzame cez Mlynárce, Párovce až do centra mesta Nitra.

Tu aktuálne Cyrilo-metodská cesta končí pod Nitrianskym hradom. Historické centrum mesta, i spomínaný hrad stojí za návštevu, určite neodíďte bez ich návštevy.

Cyrilo-metodská cesta, náučná cykloturistická trasa, nie je značená maľovaným značením ale iba prvkami cykloturistickej orientácie (cyklotabuľkami na smerovníkoch).
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.