Farba: červená
Evidenčné číslo: 049
Dĺžka (km): 78,5 km
Prevýšenie: 2 034/1 553 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: EXPERT (ťažké) - MTB TRASY
Povrch: asfalt, spevnená cesta, trail, lesná cesta

Charakteristika: Atraktívna hrebeňová cykloturistická trasa s viacerými trailovými úsekmi, prekrásnymi výhľadmi a viacerými hradmi pri trase.

Popis: Trasa začína v parku pod Nitrianskym hradom, križuje 019 – Ponitriansku cyklomagistrálu a ulicami mesta stúpa až k liečebnému ústavu. Tu odbáča doľava a po chodníku začína stúpať do lokality Plieška, ďalej pokračuje smerom na Tri Duby, kde odbáča a krásnym trailom traverzuje Zobor (587 m n. m.).

Po obídení Zoboru sa dostáva na hrebeň pohoria a pokračuje po ňom do Sedla pod Žibricou, kde križuje modrú trasu č. 2108. Samotný vrchol Žibrice však trasa obchádza po dobrých lesných cestách do obce Žirany. Za ňou pokračuje poľným a lesným úsekom k rekreačnej oblasti Remitáž, kde sa napája na dobrú lesnú cestu. Po nej trasa pokračuje ďalej popod hrad Gýmeš, ktorého návštevu odporúčame. Trasa sa následne kľukatí lesmi Tríbeča po dobrých lesných cestách nenáročným terénom až nad obec Zlatno. Od cyklosmerovníka nad Zlatnom magistrála pomaly stúpa pod hrebeň do lokality Javorový vrch. Pokračuje hrebeňom do sedla pod Rakytou, kde však musí trasa kvôli zvernici schádzať až k horárni Mlynište. Od horárne trasa vchádza do Uhrovskej doliny, v strede doliny však odbáča doľava a stúpa do lokality Vrchhora k ruine kostola. Z Vrchhory trasa prechádza miernym zjazdom do lokality Hradská, kde nachvíľu vychádza na cestu č. II/511 smerom doľava. No po pár metroch odbáča doprava a prudko klesá do Drahožníckej doliny, kde sa spája so zelenou trasou 5315 – Cyklookruh Medzihorím. Obe trasy spoločne stúpajú pekným lesným prostredím až na Penhýbel, kde cyklomagistrála končí. Tu sa viete napojiť na novú trasu 2317 – Penhýbel – Vtáčnik, ktorá umožňuje cykloturistom navštíviť vrch Vtáčnik (1346 m n. m.).
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.