Kartografický tím z bývalého Vojenského kartografického ústavu v Harmanci pripravuje nové vydanie mapy Ondavská vrchovina a Bardejov. Avšak nielen na papieri, ale aj prostredníctvom aplikácie z rozšírenou realitou budete môcť nazrieť ponad hory Ondavskej vrchoviny a Bardejova.

Ondavská vrchovina je  turistická oblasť na východnom Slovensku. Nachádza sa v Prešovskom kraji a zahŕňa časť pohoria Východné Beskydy. Toto územie je bohaté na prírodné krásy, nájdete tu množstvo turistických trás a chodníkov, ktoré vás prevedú cez úchvatné scenérie. Jedným z najznámejších miest v tejto oblasti je Ondavský hrad. Ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu a je veľmi obľúbeným miestom turistov. Okrem historických zaujímavostí tu môžete navštíviť aj niekoľko prírodných pamiatok, ako napríklad Biele skaly alebo Jánošíkove diery.

Siedma aktualizácia

Turistická a cyklistická mapa VKÚ TM 105 – Ondavská vrchovina – Bardejov vychádza v klasickej mierke 1 : 50 000. Nachádzajú sa v nej značené všetky dôležité body, vrstevnice, turistické trasy a cyklotrasy s  rôznymi ďalšími údajmi. Mapa má svoje tradičné precízne tieňovanie, ktoré je robené ručne. Táto mapa je označená číslom 105 (TM 105), toto je jej siedme vydanie.

Rozšírená realita nad papierovou mapou

Nad touto mapou bude funkčná aj nová mobilná aplikácia CBS Map Explorer. Tá na displeji smartfónu nad rozprestretou mapou zobrazí informácie o konkrétnych miestach, na ktoré užívateľ namieri a povie mu, čím sú tieto lokality zaujímavé.

Redakčná práca priamo v regióne

Pre úspech projektu je nutná aj práca v teréne, priamo v regióne. Podrobnosti o zmenách  pomáha zisťovať regionálny projektový manažér, Martin Koščo:  ,, Mapa Ondavskej vrchoviny je málo poznaná časť Slovenska. Ležia na nej dve okresné mestá – historický Bardejov a mesto Svidník s Údolím smrti spojené s históriou 2. svetovej vojny. Zároveň je to známa folklórna hornošarišská oblasť s centrom v Raslaviciach s celoslovensky uznávanou folklórnou skupinou Raslavičan. Je tu veľa malebných obcí do 100 obyvateľov, ktoré si zachovávajú a udržiavajú tradičnú rusínsku kultúru. Vidíme v tomto smere veľký potenciál, ktorý by mohol do týchto miest pritiahnuť turizmus.”


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.